Możliwe zmiany w akcyzie na samochody osobowe w 2017 r.

Ministerstwo Finansów od dawna zapowiada zmiany w akcyzie na samochody osobowe. Na dzień dzisiejszy nie dysponujemy żadnym oficjalnym stanowiskiem rządu w kwestii ostatecznej wersji projektu ustawy. Poznaliśmy jednak zapowiedzi, które można określić jako prawdopodobne.

Jak wyglądają stawki akcyzy na samochody osobowe obecnie?

Art. 105 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 Nr 3 poz. 11) przewiduje tylko dwie stawki akcyzy na samochody osobowe. Pierwsza dotyczy pojazdów o pojemności silnika nieprzekraczającej 2000 cm3, druga obowiązuje pojazdy o pojemności większej niż 2000 cm3. Występuje tutaj ogromna różnica (sześciokrotna). Niższa stawka to 3,1%, wyższa została ustalona na poziomie 18,6%.

Uzasadnienie z pozoru jest proste. Chodzi o ochronę środowiska. Większe silniki emitują więcej spalin.

Pojawia się jednak pytanie z jakiego powodu samochód o pojemności silnika 2005 cm3 powinien podlegać sześciokrotnie wyższej stawce podatku niż ten o pojemności 1990 cm3. Co więcej, silniki mniejsze ale starsze mogą być znacznie bardziej toksyczne niż te nowsze i większe. Zasadność obecnej konstrukcji omawianego przepisu wydaje się bardzo wątpliwa.

Jak mogą wyglądać stawki akcyzy na samochody osobowe od stycznia 2017?

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów stawki akcyzy mają być zależne od pojemności silnika, wieku samochodu i norm spalania. W miejsce dotychczasowych dwóch stawek akcyzy pojawi się kilkadziesiąt. Nie ma jednak gwarancji czy nowe zasady nie będą w praktyce oznaczały większych obciążeń podatkowych dla osób sprowadzających samochody osobowe z zagranicy lub kupujących nowe na rynku krajowym.